Dzień Kropki w bibliotece

     Międzynarodowy Dzień Kropki to coraz bardziej popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzimy 15 września. Tego dnia uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy instytucji kultury na całym świecie, organizują wiele ciekawych zabaw i happeningów, które pomagają dzieciom odkrywać talenty, poznawać swoje mocne strony, pobudzać wyobraźnię i wspólnie się pobawić.

         W wielu szkołach i przedszkolach powstają wyjątkowe i niepowtarzalne kropkowe dzieła sztuki. Obchody International Dot Day to wspaniały czas do porozmawiania z dziećmi na temat ich talentów i zaprezentowania ich światu, bo każdy z nas ma w sobie jakiś ukryty talent.


Skąd się wziął Międzynarodowy Dzień Kropki?


               Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem “The Dot” czyli “Kropka”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej, mądrej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i wydana alfabetem Braille’a. Książka szybko zyskała też popularność wśród najmłodszych czytelników inspirując ich do odkrywania swoich talentów. Poniżej możecie zapoznać się z książką w wersji filmowej, jeśli jej nie znacie.

              Opowiadanie z książki “The Dot” stała się inspiracją dla wielu nauczycieli i dzięki temu w 2008 roku powstał “Międzynarodowy Dzień Kropki”. Święto, obecnie, jest obchodzone już w 108 krajach. Pomysł obchodzenia Międzynarodowego Dnia Kropki ma na celu pobudzać kreatywność i pomysłowość uczniów oraz zachęcać ich do tworzenia. Wy też możecie spróbować stworzyć swoje własne kropkowe dzieła. Niżej kilka pomysłów.

Sowa w kropki – wydrukuj, przyklej na czarnej kartce i pomaluj

Pomóż Kropce odnaleźć dom – pomaluj domek na kolor Kropki, która w nim mieszka

 Kolaż z kolorowych kropek – można go zrobić na kilka sposobów. W zależności od inwencji twórczej i zamysłu małych artystów kompozycję z kropek można wyklejać, malować, rysować lub przyklejać. Można użyć do malowani farb i na przykład barw ciepłych lub zimnych, wybrać kilka kolorów lub wszystkie. Inny pomysł to przyklejanie wyciętych kółek z kolorowego papieru, czarno-białych lub z gazet. Wyklejać można też plasteliną lub narysować różne kropki kredkami. Każda zastosowana technika będzie bardzo ciekawa i efektowna. Pracując w grupie można też oprócz indywidualnych kompozycji  spróbować zrobić jeden duży plakat w kropki. Udanego Dnia Kropki!


Pomysł wpisu zaczerpnęłam z bloga: https://mojedziecikreatywnie.pl

Close Menu
Skip to content