Palenie marzanny, czyli pożegnanie zimy w naszej szkole

21 marca jest datą rozpoczynającą kalendarzową wiosnę.
W tym dniu należy pamiętać o tradycji znanej nam już od dawien dawna, a mianowicie paleniu lub topieniu kukły zwanej marzanną. Topienie marzanny jest metaforycznym pożegnaniem zimy i przywołaniem pięknej wiosny.

Uczniowie klas I-III w barwnym korowodzie z marzanną przemaszerowali ulicami Koszęcina, następnie spotkali się na boisku szkolnym, gdzie we wcześniej przygotowanym miejscu spalono kolorową kukłę. Tym samym tradycji stało się za dość.

Uczniowie mieli ze sobą również gałązki ozdobione różnokolorową krepą. Także tym akcentem oraz głośnymi okrzykami „Witaj wiosno, żegnaj zimo” przywoływali wiosnę. Podpalenie marzanny na szkolnym boisku z pewnością przyczyni się do tego, że zima pożegna nas na dobre – piękna i słoneczna pogoda podczas palenia marzanny była tego wyrazem. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!

p. Aleksandra Maroń