Wyjazd klasy 8b na Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie

Sprawozdanie jednego z uczniów:

Szymon Tański kl. VIII b                                                                                                29.03.2022 r.

        W tej pracy chciałbym napisać kilka słów lub kilka zdań o wycieczce na wykłady oraz do planetarium w Częstochowie. W pierwszej kolejności chciałbym podziękować pani Gabrieli Zuzel nauczycielce Fizyki za przygotowanie i zorganizowanie takiej interesującej wycieczki.

        Zacznę może od pierwszego wykładu który opierał się głównie na Pasożytach. Na tym wykładzie zainteresowała mnie szczególnie nazwa „Pierwotniak”. Dowiedziałem się o pierwotniaku tego że przenosi się od jednego człowieka do drugiego inaczej rozprzestrzenia się.

Poznałem też skutki Lambdy czyli utrata wagi. Tasiemiec, tą nazwę bardzo dobrze znam ale zdziwiło mnie to że jest kilka rodzajów tasiemca np. Tasiemiec uzbrojony zwany również taeniarhynchus saginatus lub Tasiemiec bąblowcowy. Motyliczka głównie pasożytuje u bydła.

Przywry moim zdaniem bardzo trudne słowo, przyczepiają się do ścian organizmu (Mają przyssawki). Toksoplazmoza jest to choroba pasożytnicza przez całe życie nie daje objawów (głównie występuje u kotów). Przywry i Tasiemce należą do pasożytów płaskich. Glista świńska jest dużym nicieniem (ciało nitkowate). Owsiki (wydłużone ciało nitkowate) rozprzestrzenia się po całym środowisku. Jest bardzo popularną chorobą wśród dzieci w wieku przedszkolnym. Najbardziej znany pasożyt wśród ludzi i zwierząt to kleszcz charakteryzuje go kolczasty ryjek którym wgryza się do ciała człowieka i zwierzęcia.

         Teraz chciałbym omówić drugi wykład o zwierzętach. Ten wykład bardzo mocno mi się spodobał. Zacznę od rodziny łasicowatych. Najmniejszym osobnikiem jest łasica (podobny do gronostaja), łasica żywi się gryzoniami. Gronostaj robiono z niego kołnierzyki. Tchórz ma wydłużone ciało. Norka amerykańska żyje w Europie jest związana z wodą (doskonale pływa).

Natomiast największym osobnikiem jest to kuna leśna świetnie wspina się po drzewach, żywi się ptactwem. Popielica jest to gryzoń bardzo rzadko spotykana. Piżmak rozprzestrzenił się po całej Europie jest to roślinożerca (świetnie pływa). Wiewiórka – to co mnie zainteresowało jest związane z  tym że wiewiórki występują w dwóch kolorach w pomarańczowym i czarnym z tym że czarna bardziej występuje w górach. Sowa ma duże upierzenie oraz umie obrócić głowę o 180 stopni do tyłu. Teraz chciałbym przejść do ptaków. Pustułka najmniejszy u nas ptak. Nurnik bardzo podobny do pingwina świetnie pływa i nurkuje żywi się rybami. Gawron zazwyczaj występuje u nas w zimę. Jerzyk nie mylić z jeżem ponieważ jerzyk jest podobny do jaskółki jest świetnie przystosowany do lotu, za bardzo nie umie chodzić ponieważ ma bardzo małe nóżki których prawie nie widać, żywi się owadami, wszystko robi w locie np. w locie śpi, je, pije.

          To by było na tyle ponieważ w planetarium nie za bardzo mogłem pisać. Chciałbym jeszcze raz podziękować pani nauczycielce za tą wycieczkę. Również chciałbym podziękować za przeczytanie tego długiego tekstu. Liczę na bardzo dobrą ocenę za ten trud.:)

Close Menu
Skip to content