Wycieczka do Warszawy klas 8 w ramach przedsięwzięcia “Poznaj Polskę” – sprawozdanie, prezentacja

Uczniowie klas 8 Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Koszęcinie dniach od 11 do 13 maja 2022r. uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Zwiedzenie stolicy było możliwe dzięki środkom finansowym w ramach przedsięwzięcia “Poznaj Polskę” przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Na ten cel zostało pozyskanych 15 000zł. W czasie wycieczki uczniowie zwiedzili najciekawsze i najpopularniejsze miejsca stolicy.

Pierwszego dnia ósmoklasiści udali się do Zamku Królewskiego, gdzie zwiedzili komnaty i podziwiali wiele dzieł sztuki. Następnie przeszli  przez Warszawską Starówkę, kolejno oglądając: Kolumnę Zygmunta, Plac Zamkowy z Zamkiem oraz kilka innych obiektów. Kolejną atrakcją było zwiedzanie interaktywnego Muzeum Powstania Warszawskiego. Po całym dniu zwiedzania przejechali do ośrodka SUS Łazy. W pensjonacie czekał na nich pyszny obiad, a potem młodzież miała czas wolny, który spędziła, spacerując lub grając w gry.

W drugim dniu odwiedzili Muzeum Narodowe oraz Powązki, gdzie usłyszeli historie związane z mogiłami różnych znanych osobistości pochowanych na cmentarzu. Pod koniec wycieczki wszyscy udali się do Katedry Św. Jana Chrzciciela. Ostatnim punktem był Pałac Prezydencki i Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie obejrzeli uroczystość obchodów śmierci generała Władysława Andersa i Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Ostatniego dnia przewidziana była gra terenowa. Uczestnicy, posługując się mapą, szukali miejsc i informacji z nimi związanych. Podczas tego zadania grupy zobaczyły Pomnik Małego Powstańca, Syrenki Warszawskiej. Po wykonaniu zadań wszyscy zaprezentowaliśmy swoje odpowiedzi i zostali nagrodzeni pamiątkowymi magnesami.

Ostatnim punktem wycieczki były Łazienki Królewskie. Przechadzając się po parku, uczniowie zrobili pamiątkowe zdjęcie przy pomniku Fryderyka Chopina, potem karmili wiewiórki i podziwiali piękno otaczającej przyrody.

Warszawa uchyliła przed młodymi wycieczkowiczami rąbek swego piękna. Z pewnością wielu z nich wróci jeszcze do stolicy, aby przeżyć to jeszcze raz.

Magdalena Dzierla-Waśko

uczennica kl.8 – uczestnik wycieczki