19 kwietnia 1943 r. – pamiętamy!

W dniu dzisiejszym, czyli 19 kwietnia 2021r., przypada 78 rocznica wybuchu powstania w gettcie warszawskim. Muzeum Żydów Polskich POLIN w Warszawie przygotowało akcję “Łączy nas pamięć” , do której przyłączyła się również nasza szkoła. Zachęcam do posłuchania opowieści “Pamięć Drobinek”, która przeznaczona jest dla dzieci z klas 1-3, ale i starsi mogą przypomnieć sobie jak ważna jest pamięć o innych.

W opowiadaniu „Pamięć drobinek” małe stworzonka ‒ Drobinki ‒ chciały, aby inni dowiedzieli się i pamiętali o tym, co im się przydarzyło. Ich historii, zaklętych w starym dębie, wysłuchała Dziewczynka, która postanowiła, że kiedyś w miejscu ściętych drzew zasadzi nowe. Ta historia pokazuje nam , jak ważna jest PAMIĘĆ.

78 lat temu wybuchło powstanie w gettcie warszawskim , kiedy toczyła się II wojna światowa. Dzisiaj poprzez wysłuchanie historii o Drobinkach chcemy o tym pamiętać . Zachęcam do wykonania znaku pamięci o powstaniu – żonkila. Dlaczego żonkila? W czasie powstania w getcie warszawskim walczył człowiek, który później, po wojnie, starał się zachować pamięć o tych trudnych dniach i trudnej historii. Przychodził w Warszawie pod pomnik Bohaterów Getta Warszawskiego i składał bukiet kwiatów – żółtych żonkili. Ten mężczyzna już nie żyje, ale my kontynuujemy jego działanie i na znak pamięci robimy papierowe żonkile.

Szablon i instrukcja złożenia Żonkila oraz opowiadanie “Pamięć Drobinek” znajdują się  niżej:

“Pamięć Drobinek” – opowiadanie do posłuchania

Instrukcja złożenia żonkila

Szablon papierowego żonkila

Close Menu
Skip to content