Projekt

 

Projekt “Moje miejsce w świecie” 

program POWER  „Ponadnarodowa mobilność uczniów” 

w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Koszęcinie

01.09.2019 – 31.08.2020

 

     Współczesny rynek edukacji i pracy charakteryzuje się ciągłymi zmianami. Globalizacja gospodarki, postęp informatyczny, wzrastająca ilość informacji dotycząca zawodów i dróg kształcenia mogą powodować trudności w przystosowaniu się do tych zmian. Funkcjonowanie w nowoczesnym społeczeństwie wymaga dużej aktywności i wiedzy o rynku pracy, rynku edukacyjnym i o sobie samym. Dlatego tak ważna jest umiejętność planowania kariery edukacyjno -zawodowej przez uczniów, umiejętność podejmowania trafnych decyzji 

i dokonywania wyborów. 

     Świadomi jesteśmy, że planowanie kształcenia oraz kariery zawodowej powinno odbywać się jak najwcześniej przy wsparciu placówek oświatowych. I właśnie nasza szkoła dąży do tego, aby nasz absolwent posiadał wiedzę, umiejętności i kompetencje potrzebne do odnalezienia się na współczesnym rynku pracy.  Realizujemy wiele działań z zakresu preorientacji/orientacji zawodowej, które mają na celu kształtowanie u uczniów szkoły podstawowej pozytywnej  

i proaktywnej postawy wobec pracy i edukacji, np.

  • warsztaty preorientacji zawodowej – spotkanie z przedstawicielami zawodów na terenie szkoły,
  • zajęcia z zakresu preorientacji zawodowej, konsultacje, spotkania z rodzicami,
  • wyjścia i wycieczki zawodoznawcze – poznanie lokalnego rynku pracy,
  • poznanie oferty szkół –  wyjazdy do szkół, udział w Dniach otwartych, Targach edukacyjnych, zapraszanie przedstawicieli szkół, 
  • wolontariat jako pierwsze doświadczenie zawodowe – angażowanie się w różne akcje.

O projekcie POWER „Ponadnarodowa mobilność uczniów” dowiedzieliśmy się z wiadomości rozsyłanych przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji i od razu wiedzieliśmy, że to coś dla nas. Realizujemy wiele projektów europejskich, staramy się, aby nasza szkoła była placówką postępową i dawała uczniom możliwość wszechstronnego rozwoju oraz wykorzystania zdobytych umiejętności w praktyce. 

Nasz projekt “Moje miejsce w świecie” uzyskał maksymalną liczbę punktów w konkursie złożonych wniosków. Przyznana kwota dofinansowania wynosi 151.919 PLN Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego (w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020). 

Celem głównym naszego projektu jest umożliwienie uczniom poznania swoich predyspozycji zawodowych, ścieżki kształcenia poszczególnych zawodów, nabycie przez nich nowych kompetencji niezbędnych do rozwoju osobistego, przyszłego zatrudnienia i aktywnego obywatelstwa europejskiego, jak również wzmocnienie kompetencji kluczowych tj. nauka języków obcych, rozwijanie umiejętności uczenia się itp. Poprzez wyjazdy zagraniczne i międzynarodową współpracę uczniowie i nauczyciele mogą także rozwijać swoje umiejętności językowe i poznają rynek pracy za granicą. 

     Założyliśmy wyłonienie wg ustalonych kryteriów 30 osobowej grupy uczniów z klas VI-VIII, którzy w ramach działań przygotowawczych będą m.in.: przygotowywać filmy, prezentacje dotyczące naszego kraju, szkolnictwa i lokalnego rynku pracy, przygotowywać się do prezentacji polskiego rynku pracy podczas mobilności, organizować spotkania i wywiady z pracownikami szkoły, przedstawicielami lokalnych instytucji, przygotować wywiad z pracownikiem szkoły w języku angielskim, pisać podania, CV, listy motywacyjne w języku ojczystym i języku angielskim. Nauczyciele natomiast wybierać będą wspólnie z uczniami kwestionariusze samooceny i testy zainteresowań zawodowych oraz będą je dostosowywać na potrzeby zajęć prowadzonych w grupie międzynarodowej, stworzą testy w formie on-line. 

    W ramach zaplanowanych dwóch wyjazdów zagranicznych nauczyciele prowadzić będą zajęcia z zakresu preorientacji zawodowej z wykorzystaniem przygotowanych kwestionariuszy i testów zainteresowań zawodowych, przybliżając tym samym polskie metody pracy związane z przygotowaniem uczniów do wyboru ścieżki kształcenia/zawodu. 

 

Czeka nas wiele pracy i nowych wyzwań. Czekamy z niecierpliwością żeby zacząć nasze działania i zdobywać nowe doświadczenia.

 

Anna Franke

Dorota Kała – Kubisz

 

                                       

 
Close Menu
Skip to content