Pielgrzymujemy na Jasną Górę

Trzynasty  października  obfitował w Szkole Podstawowej  im. Jana Pawła II

w wydarzenia o niezwykłej doniosłości.  A mianowicie, 40 uczniów naszej szkoły wzięło po raz kolejny udział w Pielgrzymce Rodzin Szkół Jana Pawła II na Jasną Górę.

Na doroczne spotkanie modlitewne przybyli księża, rektorzy, dyrektorzy, nauczyciele, wychowawcy, katecheci oraz dzieci i młodzież szkół, noszących imię św. papieża Jana Pawła II – łącznie ok. 20 tys. osób z około 1300 placówek oświaty  z całej Polski, a także  zza granicy. Tegoroczna XVI pielgrzymka  Rodzin Szkół im. Jana Pawła II  miała  szczególny wymiar, ponieważ odbywała się pod hasłem „Bądźcie świadkami miłosierdzia”.

Tysiące młodych ludzi  zgromadziło się pod jasnogórskim szczytem, gdzie o godzinie 11.00 została odprawiona uroczysta Msza św. z udziałem 370 pocztów sztandarowych. Eucharystii przewodniczył bp Henryk Tomasik, krajowy duszpasterz szkół im. Jana Pawła II.

Dzień Papieski jest zachętą do tego, aby być świadkiem miłosierdzia, czyli kimś, kto czyni tak, jak Pan Jezus nas nauczał i czego Pan Jezus oczekuje. Tu, na Jasnej Górze, prosimy Matkę Najświętszą o pomoc, aby żyć tak, jak Maryja (…), aby naśladować Pana Jezusa przez nasze czyny dobroci. To jest nasze wielkie zadanie”. – tymi słowami powitał  zgromadzonych na błoniach  bp H. Tomasik  i te słowa pragniemy zapamiętać, te słowa pragniemy wcielać w życie, bo jak podkreślił to duszpasterz, przywołując myśl naszego papieża Franciszka  „miłosierdzie ma młode oblicze”.

Po eucharystii odczytano Akt Zawierzenia Matce Bożej oraz list uczestników spotkania do Ojca św. Franciszka, a także poświęcono pamiątkowe różańce z napisem „Jezu, Ufam Tobie”. Oprawę muzyczną mszy św. przygotowali uczniowie progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie. List do pielgrzymów wystosował również prezydent Andrzej Duda. Jego słowa  zostały odczytane przez kapelana głowy państwa, ks. Marcina Janochę. Prezydent Polski wyraził radość, że „papieski patronat jednoczy Polaków i Polonię wokół najwyższych wartości patriotycznych i religijnych, które są fundamentem tożsamości naszej wspólnoty narodowej”.

Nie zabrakło także pozdrowień dla Papieża Franciszka oraz Aktu Zawierzenia Matce Bożej naszych spraw i trosk, odczytanych przez młodych ludzi: „Zgodnie z tym co mówiłeś nam w czasie Światowych Dni Młodzieży, nie chcemy wygodnie siedzieć na kanapach i nie angażując się sercem oglądać chłodnym okiem to, co się dzieje w świecie. Chcemy razem z tobą iść za Panem Jezusem, dzieląc się z innymi naszą wiarą i wszystkim, co mamy”.

Uczestnicy pielgrzymki rozjechali się w różne strony Polski, niosąc w sercach,  myślach i słowach w swoje środowiska to samo przesłanie, tą samą chęć poszukiwania w świecie prawdy, dobra i piękna…