O nas

 
Gimnazjum nr 1 w Koszęcinie

                       
  

          Nasze gimnazjum powstało 01.09.1999r. w wyniku wprowadzenia w Polsce reformy systemu edukacji. Kształcimy uczniów z 9 miejscowości Gminy Koszęcin: Koszęcina, Bruśka, Cieszowej, Rzyc, Irek, Rusinowic, Piłki, Sadowa i Wierzbia. Procesem nauczania kieruje i pilnie dba o dobre warunki nauczania dyrektor mgr Adam Małyska. Uczniów kształcą i wychowują kompetentni i dobrze wykształceni nauczyciele wspierani w swej pracy przez Radę Rodziców. Ważnym elementem społeczności szkolnej jest aktywnie działająca Rada Uczniowska pracująca w oparciu o sekcje zajmujące się różnymi sferami życia szkoły. RU w maju 2001r. wydała pierwszy numer gazetki szkolnej GIMBEK.
Kolejne numery naszej gazetki są opracowywane z dużą starannością i przy ogromnym zaangażowaniu zespołu redakcyjnego.

Szkoła posiada opracowany zestaw dokumentów regulujących, określających jej pracę: Statut, Program Rozwoju Gimnazjum nr 1 w Koszęcinie, Misję Szkoły, Model Absolwenta, Program Wychowawczy, Program Profilaktyki, Wewnątrzszkolny System Oceniania i Promowania Uczniów, Regulamin Nagród i Kar, Regulamin Pracy RP, RR i RU.

Jesteśmy SZKOŁĄ Z KLASĄ ten zaszczytny tytuł uzyskaliśmy w 2003 r. Wdrażane podczas trwania akcji zasady dobrej edukacji stosujemy cały czas w praktyce szkolnej. Zgodnie z tymi zasadami nasza szkoła: 

· Dobrze uczy każdego – indywidualizacja procesu nauczania, zajęcia wyrównujące braki  uczniów z zakresu kluczowych umiejętności i koła zainteresowań.

· Uczy myśleć i rozumieć świat – stosowanie aktywnych metod nauczania, zajęcia w Klubie Młodych Ciekawych Świata

· Pomaga uwierzyć w siebie, tworzy dobry klimat – zajęcia z pedagogiem, psychologiem,

szkolna rozgłośnia radiowa.

· Ocenia sprawiedliwie – różne formy oceniania, uwzględnienie deficytów rozwojowych uczniów, punktowy system oceniania zachowania.

· Rozwija i uwrażliwia społecznie – współpraca z Ośrodkiem Rehabilitacyjnym w Rusinowicach, Domem Dziecka w Ciasnej, wolontariat uczniowski.

· Przygotowuje do przyszłości – zajęcia z preorientacji zawodowej.

  W latach szkolnych 2004/2005 i 2005/2006 w naszym gimnazjum realizowaliśmy projekt szkolny Wy i My Sokrates- Comenius. W trakcie realizacji tego projektu młodzież gimnazjum tworząca grupę Comenius korespondowała z kolegami ze szkół partnerskich z Włoch,  Francji i Wielkiej Brytanii, wymieniała się doświadczeniami, pozyskiwała informacje na tematy wiodące w danym projekcie: muzyki, regionalnych przepisów kulinarnych, architektury oraz doskonaliła umiejętności językowe. Uczniowie wzięli udział w wycieczkach do British Council w Krakowie, Brzegu – w poszukiwaniu śląskich korzeni oraz w wyjazdach na przedstawienia w języku angielskim. Gimnazjum otrzymało wyróżnienia w konkursie zorganizowanym przez Kuratorium Oświaty w Katowicach za produkt końcowy projektu oraz prace plastyczne.

  Współpracujemy aktywnie z różnymi instytucjami, w tym uczelniami wyższymi w celu realizacji zadań statutowych szkoły i programu Klubu Młodych Ciekawych Świata. Klub powstał w roku szkolnym 2004/2005 w takcie realizacji programu szkolnego projektu Równać szanse – Małe Granty  dotowanego przez Polsko – Amerykańska Fundację Wolności i Polska Fundację Dzieci i Młodzieży. Młodzież zaangażowana w działania Klubu realizowała i realizuje prace badawcze z zakresu nauk przyrodniczych – badanie czystości rzek Gminy Koszęcin – Uniwersytet Śląski w Katowicach, zakładanie budek lęgowych dla ptaków i obserwacja ich zasiedlania – Nadleśnictwo Koszęcin, w roku szkolnym 2004/2005 działała sekcja elektroniczna – programowanie i wykorzystanie mikroprocesorów – Politechnika Śląska w Gliwicach.

   Dyrekcja i nauczyciele szkoły starają się wyrównywać szanse edukacyjne dzieci i młodzieży z terenów wiejskich pozyskując fundusze na ten cel z różnych projektów. W roku szkolnym 2005/2006 realizowaliśmy program szkolny projektu Szkoła Marzeń. Program ten pozwolił młodzieży naszego gimnazjum przybliżyć świat,  zdobycze kultury i nauki, rozwijać ich pasje i zainteresowania. W trakcie realizacji tego projektu zainicjowane zostały działania mające na celu uchwalenie długookresowej polityki oświatowej gminy. Wybrane działania programu Szkoła Marzeń kontynuowane były w latach 2006 – 2009 dzięki środkom finansowym zapewnionym przez Urząd Gminy Koszęcin.

                  

                                                                          Prezentacja Szkoły Marzeń  

     Rok szkolny 2006/2007 to rok w którym w gimnazjum  realizowany był projekt wymiany młodzieży polsko – niemieckiej w ramach programu JUGENDWERK.

 W roku szkolnym 2007/2008 w szkole realizowany był projekt rozwojowy Filmowe Gimnazjum w ramach projektu Przyjazna Szkoła. Był on współfinansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Europejski Fundusz Społeczny. Nad całością czuwało Stowarzyszenie Rodziców na Rzecz Pomocy Szkołom  – Przyjazna Szkoła. Stowarzyszenie to wprowadziło  w polskich szkołach nowatorski projekt. Miał on na celu wyrównywać szanse edukacyjne młodzieży, jednocześnie motywując ją do kontynuowania nauki. Przybliżyć szkołę społeczeństwu, jako miejsce integracji społecznej, wykorzystując przy tym zajęcia pozalekcyjne z młodzieżą. W naszej szkole były to właśnie zajęcia ze sztuki filmowej. Projekt zakładał wdrożenie 300 projektów rozwojowych dla szkół (po jednej szkole na powiat), uwzględniając ich indywidualną lokalną specyfikę. Gimnazjum w Koszęcinie było właśnie jedną z tych 300 szkół w Polsce.

 Corocznie analizujemy wyniki egzaminów naszych uczniów i wprowadzamy działania mające na celu ich poprawę. Obliczona Edukacyjna Wartość Dodana  dla wyników uzyskanych przez uczniów podczas egzaminów w latach 2006 i 2007 świadczy o dobrej pracy szkoły, w efekcie której następuje przyrost wiedzy uczniów.

   Tworzymy tradycję szkolną, wprowadzając do kalendarza imprez szkolnych:

– w październiku UROCZYSTE PASOWANIE UCZNIÓW KLAS I NA GIMNAZJALISTÓW

w styczniu i lutym zabawy karnawałowe dla młodzieży i rodziców,

– wiosenny FESTYN ŚRODOWISKOWY połączony z FESTIWALEM NAUKI,

w kwietniu DZIEŃ ZIEMI, podczas którego młodzież szczególnie zwraca uwagę na piękno naszej ziemi i konieczność dbania o właściwy jej stan,

– wiosenny DZIEŃ EUROPEJSKI.

– w czerwcu DZIEŃ WIEDZY O REGIONIE, podczas którego uczniowie poznają historię, tradycje i piękno naszego regionu, biorą udział w wycieczkach po najbliższej okolicy i spotkaniach z ciekawymi ludźmi, uczestniczą w konkursach wiedzy o regionie.

Umożliwiamy naszym uczniom:

– naukę dwóch języków obcych: j. angielskiego i j. niemieckiego,

– pomoc i opiekę pedagoga szkolnego,

– naukę wszystkich przedmiotów z wykorzystaniem komputera i   programów multimedialnych,

– korzystanie z biblioteki i internetowego centrum informacji multimedialnej.

Close Menu
Skip to content