Pasowanie na Czytelnika rok szkolny 2017/2018

Szczegóły

W dniu 21 lutego 2018 r. w bibliotece szkolnej odbyła się Uroczystość Pasowania na Czytelnika uczniów klas pierwszych. Pani Karolina Kaczmarek (bibliotekarz) razem z uczennicami klasy 3b (gimnazjum) Magdaleną Fabian i Oktawią Sową, przygotowały przedstawienie dla pierwszaków. Była Królowa Książek, zagadki, słodycze i prezenty w postaci książek. Dzieci z wielką uwagą wysłuchały próśb królowej  dotyczących szacunku do książek oraz poznały zasady panujące w bibliotece szkolnej. Na uroczystość pasowania przybyli również zaproszeni goście: Pan dyrektor Adam Małyska oraz Pani wicedyrektor Beata Klama. Po pasowaniu uczniowie klas pierwszych mogli samodzielnie wypożyczyć książkę. Wszyscy uczniowie byli bardzo przejęci i aktywnie uczestniczyli w zaproponowanych przez prowadzące zadaniach.

Życie nastolatka bywa trudne - konkurs czytelniczy

Szczegóły

 W dniu 15 lutego 2018 r. w bibliotece szkoły podstawowej odbył się konkurs czytelniczy na podstawie książki “Dziennik Cwaniaczka” Jeff’a Kinney’a. Wzięło w nim udział 16 uczestników. I miejsce zdobył Szymon Parys z kl. 5a, II miejce - Mateusz Gryc z kl. 6b, III miejsce - Antonina Grześków z kl. 4a, a IV miejsce - Julia Ziaja z kl. 4b. Serdecznie gratulujemy!

Uwaga konkurs czytelniczy!

Szczegóły

Zapraszam wszystkich chętnych do wzięcia udziału w konkursie czytelniczym „Życie nastolatka bywa trudne” – konkurs na podstawie książki „Dziennik cwaniaczka”, który odbędzie się w bibliotece szkoły podstawowej w dniu 15 lutego 2018 r. (czwartek) o godzinie 10.30 (długa przerwa). Czekają nagrody rzeczowe, dyplomy, punkty dodatnie i słodkie niespodzianki! 

Konkurs czytelniczy “Z Hanią Humorek jest wesoło”

Szczegóły

 

W dniu 10 stycznia 2018 r. w bibliotece szkolnej odbył się konkurs czytelniczy o Hani Humorek. Wzięło w nim udział 7 uczestniczek. I miejsce zdobyła Izabela Banach z kl. 3b (SP), II miejsce - Jessica Nowak z kl. 5b, a III miejsce ex aequo - Maja Wieloch z kl. 5b i Magdalena Dzierla-Waśko z kl. 4a. Wszystkie uczestniczki dostały nagrody rzeczowe, dyplomy, słodkie niespodzianki oraz punkty z zachowania. Serdecznie gratulujemy!

Konkurs o Hani Humorek

Szczegóły

Zapraszam wszystkich zainteresowanych uczniów do wzięcia udziału                 w konkursie czytelniczym pt. Z Hanią Humorek jest wesoło. Konkurs odbędzie się w bibliotece szkolnej po stronie gimnazjum w dniu 10 stycznia 2018 r. o godzinie 10.30 (długa przerwa). Jeśli przeczytałeś/przeczytałaś choć jedną część przygód Hani, na pewno sobie poradzisz. Czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe, słodkie niespodzianki, punkty dodatnie i dyplomy.

Pasowanie

Szczegóły

Pasowanie na czytelnika 2015/2016

       Jak co roku w bibliotece szkolnej odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych przygotowane przez bibliotekarkę p. Aleksandrę Maroń. W tym roku pasowane były klasy 1a, 1b, 1c, 1d. 

Pani bibliotekarka rozmawiała z dziećmi o poszanowaniu książek, sposobie wypożyczania i trzymania książek w domu. Dzieci doskonale zdawały sobie sprawę z tego, jakie  prośby mają książki.

        Następnie odbyło się pasowanie na czytelnika. Najpierw pani bibliotekarka odczytała tekst przyrzeczenia, a wielką encyklopedią dotykając prawego ramienia każdego ucznia mówiła: "Pasuję Cię na czytelnika naszej szkoły". Po przyrzeczeniu chętne dzieci mogły wypożyczyć sobie książkę.

       Głównym celem tej imprezy czytelniczej była reklama biblioteki szkolnej i zachcenie najmłodszych uczniów do korzystania z jej zbiorów. To miejsce w szkole powinno kojarzyć się z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są mile widziani, miejscem, które będą chętnie odwiedzać.

Dla pierwszoklasistów ten dzień będzie pełen wrażeń i zapewne przeżycia związane z uroczystością na długo zostaną w ich pamięci. Będzie to pierwsze spotkanie najmłodszych czytelników z biblioteką. Mam nadzieję, że uczniowie ci chętnie będą tu przychodzić i brać udział w kolejnych uroczystościach, konkursach.

O bibliotece

Szczegóły

Książka jest naszym towarzyszem w samotności.
Łatwo wziąć ją ze sobą i czytać gdziekolwiek.
Z biblioteki można ją wypożyczyć za darmo 
i nie trzeba podłączać jej do prądu.

Książki rozwijają wyobraźnię i wrażliwość młodych czytelników, doskonalą ich umiejętność formułowania wypowiedzi, niwelują problemy z ortografią. Obcowanie z książką, to wspaniała wędrówka w fantastyczny wymiar, która przygotowuje do życia w skomplikowanym i pełnym pułapek rzeczywistym świecie. Lektura tekstów literackich zmusza do myślenia, określenia własnych poglądów i analizy sposobu postępowania. Kontakt z pozytywnymi bohaterami, zdolnymi do prawdziwej miłości, przyjaźni, odpowiedzialności czy altruizmu z pewnością pozostawi ślad w kształtującej się osobowości młodego człowieka.
Zachęcajmy zatem dzieci do kontaktów z literaturą. 

O BILIOTECE...

Nasza biblioteka to przestronne pomieszczenie, wyposażone w 3 stanowiska komputerowe, połączone w sieć lokalną, z szybkim dostępem do Internetu.                        

To miejsce, gdzie można przyjść, znaleźć coś dla siebie i skorzystać z wiedzy zgromadzonej na półkach. W bibliotece jest wolny dostęp do półek.

 Czytelnicy uczą się, jak korzystać z biblioteki, na zajęciach bibliotecznych, które prowadzone są w ramach zastępstw. Nasz księgozbiór liczy ok. 2000 egzemplarzy.           W roku szkolnym 2016/2017 powiększył się o 1050 książek zakupionych w ramach dotacji z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa (biblioteka otrzymała 15 000 zł). Zbiory biblioteczne to przede wszystkim lektury i literatura dla dzieci i młodzieży, dysponujemy również literaturą z dziedziny psychologii, pedagogiki, nauk ścisłych.

Dążymy do udzielania szybkiej i pełnej informacji, tworząc sprawny i wygodny dla ucznia aparat informacyjny.  Biblioteka wspomaga realizację procesu nauczania i wychowania. Udziela pomocy w zdobywaniu przez uczniów umiejętności poszukiwania, porządkowania i wykorzystani informacji z różnych źródeł. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom i wymaganiom czytelników,  rozwijając i zaspakajając ich potrzeby czytelnicze i informacyjne. 

Harry Potter i przeklęte dziecko - konkurs czytelniczy

Szczegóły

W dniu 29 listopada 2017 r. na długiej przerwie o godzinie 10.30, w bibliotece szkolnej, odbył się konkurs czytelniczy dla wszystkich “Potteromaniaków”. Wzięło w nim udział 6 uczestników. Zwycięzcą i zdobywcą I miejsca okazała się Zuzanna Fira z kl. 2b (gimnazjum), II miejsce zdobył Aleksander Majchrzyk z kl. 4a, a III miejsce przypadło Klaudii Majchrzyk z 5a. Wszyscy uczestnicy zdobyli nagrody rzeczowe i słodkie niespodzianki. Gratulujemy!

 

Dzień Pluszowego Misia w bibliotece szkolnej

Szczegóły

W dniu 24 listopada 2017 r. w bibliotece szkolnej celebrowaliśmy Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia.  W tym dniu każdy uczeń przyniósł ze sobą do szkoły swojego ulubionego pluszaka.  Na przerwach w bibliotece szkolnej zorganizowane zostały konkursy, gry i zabawy dotyczące znanych na całym świecie pluszowych niedźwiadków - Kubusia Puchatka i Paddingtona. Na koniec dnia wszyscy zrobiliśmy sobie zdjęcie z naszymi pluszowymi przyjaciółmi. Zabawa była bardzo udana!

 

"Baśnie, legendy i podania Górnego Śląska" - konkurs

Szczegóły

17 listopada 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Lublińcu odbył się finał międzyszkolnego konkursu pt.:"Baśnie, legendy i podania Górnego Śląska", którego organizatorami były: Publiczna Biblioteka Pedagogiczna Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Częstochowie Filia w Lublińcu oraz biblioteka Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej w Lublińcu.

Celem konkursu było uwrażliwienie dzieci na wartość dziedzictwa kulturowego własnego regionu. Jego adresatami byli uczniowie V klas szkół podstawowych z powiatu lublinieckiego. Zadaniem uczestników było zilustrowanie dowolnej baśni, legendy lub podania Górnego Śląska.

Łącznie zebrano 46 prac plastycznych i przestrzennych. Z uwagi na bardzo wyrównany poziom prac jury przyznało jedno I miejsce, dwa II miejsca, jedno miejsce III oraz 7 wyróżnień.

Uczennica naszej szkoły - Lena Karmańska z kl. 5b - zdobyła II miejsce. Serdecznie gratulujemy!

   
Projekty "My Future Is Up to Me" i "Me - a small living part of the incredible world"
Program Comenius "Uczenie się przez całe życie" 
przykładem dobrej praktyki

 
 
 
 
   
© ALLROUNDER