Kolorowy Tydzień 2018

Szczegóły

Tydzień kreatywność i preorientacji zawodowej

w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II

w Koszęcinie

 

Koniec listopada w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Koszęcinie upłynął pod znakiem Kolorowego tygodnia. Jest to coroczne działanie profilaktyczne, które odbywało się tym razem pod hasłem kreatywność i świadomość własnych predyspozycji, w tym zawodowych. Uczniowie w ciągu paru dni uczestniczyli w licznych warsztatach, które miały na celu pokazanie im jak największego wachlarza zawodów i możliwości realizacji siebie.

W poniedziałek młodsi uczniowie uczestniczyli w warsztatach teatralnych zorganizowanych przez Teatr Chrząszcz brzmi w Trzcinie z Chorzowa. Z myślą o uczniach starszych klas zorganizowano spotkanie z przedstawicielami następujących grup zawodowych; lekarzem Karolem Kukowką, ratownikiem medycznym Krzysztofem Olszakiem, fotografem Olą Szczygieł, wizażystką Agnieszką Just, lektorem Anną Adamczyk. Wszyscy działali pod wspólnym mianownikiem Stowarzyszenia MONTOWNIA z prezesem zarządu na czele - panią Katarzyną Ochman- Sozańską.

Nawiązana współpraca z panią Anną Trzepizur - Stowarzyszenie Ścieżka Marzeń zaowocowała  wtorkową wizytą kolejnych ciekawych osób, które z wielką pasją prezentowały wykonywane przez siebie zawody:
informatyk, logistyk i kelner - przedstawili uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcąco - Technicznych w Lublińcu pod okiem pań Katarzyny Myrcik i Marioli Strzoda, trener personalny, instruktor sportu - Agnieszka Kondracka, doradca noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich - Katarzyna Lewandowska,  położna - Magdalena Paus, dyrektor Banku BGŻ BNP Paribas - Sylwia Zaborowska - Puzoń, grafik komputerowy - Marta Gadaszewska, cukiernik w Piekarni Michała Łubowskiego - Marta Jędrusik i Agnieszka Łuczak, terapeuta zajęciowy - Anna Trzepizur.

Na nasze zaproszenie odpowiedzieli również:

policjant - Michał Sklarczyk, strażak - Ryszard Sobala, nauczyciele Zespołu Szkół Zawodowych z Lublińca Jadwiga Gąsior, Katarzyna Stemarowicz i Aleksandra Koszarek wraz z uczniami prezentując zawody cukiernik oraz fryzjer, konsultant, menedżer HR, doradca zawodowy - Anna Głąb, w imieniu dowódcy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Tomasza Białasa - Rafał Podgórski i Krzysztof Delfin oraz psycholog szkolny  - Małgorzata Wojsa.

Środa była dniem spędzonym wspólnie z Zespołem Pieśni i Tańca Śląsk. Na terenie siedziby zespołu, uczniowie klas starszych zapoznawali się z pracą artysty, uczestniczyli w warsztatach wokalnych i tanecznych, zapoznali się z pracą oświetleniowca oraz charakterem pracy w kostiumerii. Uczniowie klas czwartych i piątych, na terenie szkoły, uczestniczyli w zajęciach tanecznych i poznawali podstawy narodowych tańców polskich. Klasy najmłodsze gościły rodziców, którzy przyszli opowiedzieć o swoim zawodzie.

Czwartek był dniem spędzonym warsztatowo wspólnie z panią Dorotą Zawadzką, znanym psychologiem rozwojowym. Pani Dorota poprowadziła z uczniami w trzech grupach wiekowych spotkania na temat: ,,Kraj Lewandowskich, Chodakowskich i YouTube - o wymarzonych zawodach”. Rozmawiała z uczniami naszej szkoły również o prawach dzieci. W godzinach popołudniowych odbyło się także  spotkanie z p. Dorotą dla chętnych rodziców pt. Żeby im się chciało chcieć - jak skutecznie motywować dziecko.

Piątek był dniem nastawionym na kreatywność uczniów. Tego dnia Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało kiermasz kreatywności. W trakcie kiermaszu uczniowie mogli poznać tajniki “lampy lawy”, cieczy nieniutonowskiej, stworzyć własnego slima, malować na folii, poskakać w gumę, układać kostkę rubika, pograć w grę kreatywną, zrobić origami czy stworzyć klasowe drzewo mocy.

Uczniowie naszej szkoły byli zachwyceni zajęciami jakie przygotowali dla nich wszyscy zaproszeni goście. Mamy nadzieję, że to działanie pomoże im w przyszłości podejmować trafne wybory.

Jesteśmy wdzięczni Wójtowi Gminy Koszęcin p. Zbigniewowi Seniów za patronat i wsparcie w realizacji spotkania z p. Dorotą Zawadzką. Dyrekcji i pracownikom Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk za przeprowadzenie warsztatów dla uczniów i przygotowanie zwiedzania siedziby zespołu przez p. Dorotę Zawadzką.

Wszystkim zaangażowanym w realizację podjętych działań, z uwzględnieniem rodziców - serdecznie dziękujemy!

Kłaniamy się raz jeszcze wspaniałym i bezinteresownym gościom.

Oj działo się! Zobaczcie sami :)

Przygotowały: Dorota Kała - Kubisz, Karolina Goniwiecha, Agata Balwierz

 

 

Szkolne Koło Wolontariatu zaangażowane w zbiórkę karmy dla zwierząt

Szczegóły

W dniach 15-26.10.2018 w naszej szkole trwała zbiórka karmy dla zwierząt znajdujących się pod opieką OTOZ Animals Oddział Lubliniec. W trakcie dwóch tygodni udało nam się uzbierać prawie 6 kg karmy dla gryzoni, 50 kg karmy dla kotów oraz ponad 200 kg psiej karmy. Dodatkowo zostało także przekazane 6 smyczy, 4 miski, 2 zabawki, 5 poidełek dla gryzoni, 7 kocy, jeden domek dla kota i 2 klatki dla chomików oraz kostka słomy. Panie z OTOZ Animals musiały przyjechać dwoma samochodami, aby to wszystko zabrać. Bardzo dziękujemy za zaangażowanie się w zbiórkę. Dzięki Wam wiele zwierząt przetrwa tę zimę.

 

Śniadanie daje moc

Szczegóły

Jak co roku 8 listopada klasy I-III uczestniczyły w ogólnopolskiej akcji

“ Śniadanie daje moc” . Uczniowie rozmawiali o zdrowej diecie, o tym jak ważne jest śniadanie, które dostarcza energii na cały dzień oraz poznały 12 zasad zdrowego odżywiania się.

Następnie dzieci przygotowały kolorowe, zdrowe i “wesołe” kanapki.
Z owoców przyrządziły smaczną sałatkę. Potem zasiedli wszyscy do wspólnego  stołu i razem zjedli śniadanie.

Było bardzo smacznie  !!

 

 

Wszystkich Świętych 2018

Szczegóły

Lecz oni ciągle przecież żywi,

Nadal wytrwale są wśród nas,

Ich dusze przy nas pozostały,

Tylko ich ciała zabrał czas.

W deszczowe sobotnie popołudnie przedstawiciele Szkolnego Koła Wolontariatu wspominali zmarłych pedagogów naszej szkoły. Dzięki uprzejmości Urzędu Gminy uczniowie zapalili na grobach znicze. Uczniowie pamiętali również o zmarłych księżach oraz żołnierzach poległych w walce za naszą wolność.

Dzień Regionu 2018

Szczegóły

19 czerwca 2018 r. pani Aleksandra Mazur i pan Roman Odoj przygotowali dla oddziałów gimnazjalnych Dzień Regionu. Uczniowie na terenie koszęcińskiego parku odszukiwali stanowiska, przy których były umieszczone koperty z zestawami pytań dotyczącymi gminy Koszęcin. Po udzieleniu poprawnych odpowiedzi nasi gimnazjaliści wrócili do szkoły, a nauczyciele sprawdzili zadania, przyznając odpowiednie miejsca, za które uczniowie dostali nagrody.

I miejsce zajęła klasa IIa, II miejsce - klasa IIb, a III miejsce- klasa IIc. Po grze gimnazjaliści wraz z nauczycielami udali się do siedziby Nadleśnictwa Koszęcin, gdzie zwiedzali wyremontowany budynek oraz dowiedzieli się o ciekawostkach przyrodniczych naszej gminy. Następnie uczniowie podziwiali Koszęcin z wieży widokowej naszego zamku. Dzień Regionu zakończył się słodkim poczęstunkiem - lodami- ufundowanym przez Radę Rodziców naszej szkoły, za co serdecznie dziękujemy!

DZIEŃ REGIONU

Szczegóły

Podczas Dnia Regionu w dniu 18 czerwca 2018 roku klasy 
I-III odwiedziły skansen u pana Michała Gryca. 
Wszyscy byliśmy pod wielkim wrażeniem ilości zgromadzonych eksponatów i tematycznych wystaw w skansenie. 
Fascynująca oprócz wystawy „ W starej szkole” , była ekspozycja „ Dawne zawody” : od kołodzieja, kowala, rymarza, kaletnika, krawca, piekarza, wikliniarza, rolnika, stolarza i po wielu innych.
Niesamowite wrażenie , zwłaszcza na chłopcach zrobiła kolekcja zgromadzonych motorów z dawnych lat. 
Wystawa plenerowa, to stuletnie rowery i maszyny rolnicze, wielkie żarna i wagi szalkowe. 
Piękną kolekcję stanowią „ święte” obrazki, które obowiązkowo wisiały w domach naszych pradziadków. 
Godna uwagi była także izba mieszkalna śląskiego górnika.
Państwo Gryc przyjęli nas serdecznie , przygotowali słodki posiłek, tak , że czuliśmy się tam wspaniale! 
Wielkie podziękowanie  i szacunek dla pana Michała, który zbiera eksponaty już od 21 lat!!!

Bezpieczeństwo w trakcie wakacji

Szczegóły

Pod koniec roku szkolnego został zorganizowany przy współpracy z dzielnicowymi panem Wojciechem Garusem oraz panem Dariuszem Węgrzynem apel o bezpieczeństwie. Policjanci przypomnieli najważniejsze zasady poruszania się po drogach rowerem, w klasach starszych także motorowerem, zakazach kąpieli w niestrzeżonych akwenach wodnych czy innych ważnych aspektach.

Wycieczka do Ogrodzieńca

Szczegóły
WYCIECZKA DO OGRODZIEŃCA
 
Klasy III a i III c były na wycieczce w Ogrodzieńcu . 
Obok ruin zamku,  jednego z wielu na “Szlaku orlich gniazd” uczniowie mieli okazję odwiedzić Park Doświadczeń, gdzie mogli zobaczyć około czterdziestu ciekawych urządzeń przybliżających zjawiska fizyczne, Park Miniatur, w którym obejrzeli siedemnaście zamków z regionu Jury Krakowsko-Częstochowskim i poznali związane z nimi legendy.
 Odwiedzili też Park Rozrywki i Dom Strachów. Dzieci zjeżdżały też na letnim torze saneczkowym. 
Atrakcji było moc! pogoda dopisała ! Świetna zabawa!
   
Na podstawie art. 37.7 RODO informuję, że Inspektorem ochrony danych (IOD)
jest Pan Adam Korzuch, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 
   
Projekty "My Future Is Up to Me" i "Me - a small living part of the incredible world"
Program Comenius "Uczenie się przez całe życie" 
przykładem dobrej praktyki

 
 
 
 
   
© ALLROUNDER